/تبدیل صحا به صندوق حمایت از صنایع پیشرفته

تبدیل صحا به صندوق حمایت از صنایع پیشرفته

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) از تبدیل شدن صحا به صندوق حمایت از صنایع پیشرفته بر اساس احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور خبرداد.

به گزارش روابط عمومی صحا، دکتر علی وحدت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل صحا در نشست مشترک با مدیران جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی که در محل این واحد برگزار شد، با اشاره به سابقه ۲۰ ساله فعالیت‌های حمایتی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک در کشور در پشتیبانی از شرکت‌های فعال این حوزه گفت: هدف‌گذاری اصلی صحا در طول این سال‌ها حمایت از شرکت‌های خصوصی با سابقه تولید محصول در حوزه‌های مختلف صنایع الکترونیک بوده است.

وحدت با اشاره عضویت وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارایی، ارتباطات و فناوری، علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیرو به همراه رئیس سازمان برنامه و بودجه در مجمع عمومی صحا گفت: ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی ۵ تا ۱۵ درصد و صدور ضمانت‌نامه‌های معتبر که در زمره تضامین معتبر معاملات دولتی هم قرار گرفته است، از جمله مهمترین فعالیت‌های صحا به شمار می‌رود.

مدیرعامل صحا خاطرنشان کرد: صندوق حمایت از صنایع الکترونیک تا پایان سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۲۰۰ قرارداد را با مبلغ بیش از ۳۷۰۰ میلیارد ریال درکارنامه خود دارد. تاکنون بیش از ۹۲۳  قرارداد به ارزش ۱۷۴۰ میلیارد ریال آن تسویه شده است.  البته اعطای تسهیلات مالی صحا به فعالان بخش خصوصی و تعاونی حوزه صنایع الکترونیک کشور در ۴ سال اخیر بیش از ۸۰ درصد مجموع فعالیت صندوق بوده و این آمار در سال ۱۳۹۵ با توجه به افزایش سرمایه، شدت یافته است به نحوی که آمار اعطای تسهیلات مالی صحا در سال ۱۳۹۴، معادل با نیمی از مجموع تسهیلات مالی سال‌های قبل از آن بوده است.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) خاطرنشان کرد: توسعه بازار و شرکت در نمایشگاه‌ها، اخذ تاییدیه‌های بین‌المللی، جوینت شدن شرکت‌های داخلی با شرکت‌های خارجی جهت انتقال فناوری به کشور، تولید بدون کارخانه، لیزینگ فعالیت های پژوهشی و  حمایت از صندوق های خطرپذیر(V.C) از جمله حمایت‌های صحا به شمار می‌رود.

وی با اشاره به احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، گفت: بر اساس بند ۲ ماده ۶۹ احکام دائمی “صحا” از صندوق حمایت از صنایع الکترونیک باید به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تغییر کند. هم اکنون اساسنامه با همکاری سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین شده و بزودی جهت تصویب به هیئت وزیران ارائه خواهد شد.

 

وحدت درباره زمینه همکاری صحا با جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی بر استفاده از توانمندی‌های این واحد در تعیین اولویت ها و نیازهای سرمایه‌گذاری حوزه‌های مختلف مانند مخابرات و الکترونیک تاکید و گفت: همچنین جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی با توجه به سابقه درخشان و حوزه فعالیت‌های گسترده می‌تواند در همکاری با صحا از شرکت‌های خصوصی حمایت کند و با تعریف مگاپروژه‌هایی با هدف تقویت توان شرکت‌های داخلی و فعال کردن آنها در زنجیره تامین اقدام نماید و این شرکت‌ها هم می‌توانند از تسهیلات و حمایت‌های صحا برای اجرای قراردادها بهره مند شوند.۳

 

جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی قطب مخابرات و فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی است

 

در ادامه هم مهندس خدادادی رئیس جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی بیان اینکه این واحد تاکنون ۱۵۰ محصول مختلف در حوزه‌های مخابرات و الکترونیک و … طراحی و به تولید برساند، گفت: جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین دارای گروه های پژوهشی مخابرات، نانو الکترونیک، ماشین های الکترویکی و … و مراکز خدمات تخصصی فرستنده های رادیویی، ماشین های الکتریکی، فناوری اطلاعات و ساخت و تولید است.

به گفته وی جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی قطب مخابرات و فناوری اطلاعات بین تمامی واحدهای جهاد دانشگاهی است.

خدادادی با اعلام آمادگی این واحد در جهت توسعه فعالیت های پژوهشی و وفناوری در بخش‌های مخابرات و فناوری اطلاعات گفت: انتظار ما از صحا این است که از فعالیت‌های فناوری که آینده کسب و کار را تعیین می‌کنند حمایت لازم را بعمل آورد.

گفتنی است، در پایان این نشست مدیران صحا از برخی از توانمندی های جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی در بخش مخابرات و فرستنده و گیرنده های رادیویی و تلویزیونی بازدید کردند.

کامیارم، کامیار راد. مهندس رابط کاربری و معتاد به کافئین