/شش قدم حرفه‌ای برای بدست آوردن بازاریاب محتوا

شش قدم حرفه‌ای برای بدست آوردن بازاریاب محتوا

اگر سازمان شما عمدا بر بازاریابی محتوا تاکید نمی‌کند، بدین معنی است که هیچ استراتژی مستندی با اهداف ملموس و معیارهای قابل اندازه‌گیری وجود ندارد. الان زمان پیدا کردن کسی است که بتواند شرکت شما را یک قدم جلوتر ببرد. اما چطور می‌توان فرد مورد نظر را پیدا کرد؟ این فرآیند ممکن است اندکی زمان بر باشد، اما اگر این فرآیند شش مرحله‌ای را دنبال کنید، شما می‌توانید بازاریابی را پیدا کنید که به مزایا و سود برند شما از طریق بازایابی محتوا کمک می‌کند.

قدم نخست : تعریف نیازهایتان

در نظر بگیرید به چه کارمندی نیاز دارید. در حالی که این مهم در هر سازمان با هم متفاوت است، اما مهارت‌های عمومی که باید دنبال آن باشید عبارت اند از:

  • قصه‌گو (‌‌Storyteller) – بازاریاب باید نسبت به داستان سازمان شما ( داستان برند) معتقد و مطلع باشد و توانایی بازگویی آن را برای عموم داشته باشد. کسی که بر پایه داستان فوری (Compelling stories) و مهارت تشخیص و تکه کردن اطلاعات، قصه‌گوی با شور و شوق شما باشد.
  • ریسک‌پذیر (Risk -Taker) – سازمان شما هیچ وقت مزایایی بدست نمی‌آورد تا وقتی که بازاریاب محتوای شما دقیقا همان کاری که رقبای شما انجام می‌دهند را انجام دهد. یک بازاریابی محتوای خوب باید قابلیت بازگویی داستان سازمان شما را به روش جدید و در جایگاهی جدید داشته باشد. شما فقط باید اجازه بدهید بازاریاب محتوای شما تحقیق و ریسک‌های حساب شده انجام دهد.
  • زرنگی (Hustler) – استعداد را به معنی کمی می‌توان فردی دانست اما قسمت اعظم استعداد اکتسابی است. یادگیری مستمر و فعالانه سبب تجربه و پیدا کردن راه هایی برای بهبود جایگاه سازمان می شود. در دنیای بازاریابی محتوا که دائما در حال تحول است کسانی موفق هستند همواره یادگیری را داشته باشند.

قدم دوم : نوشتن و جایگاه آگهی

انتشار یک آگهی باید:

  • برقراری ارتباط مهارت‌های مورد نیاز. شما باید تعریف کنید چه مهارت هایی در شخصی که دنبال آن هستید وجود داشته باشد.
  • داستان تان را ابتدا به متقاضیان بگویید. شما باید کسی را استخدام کنید که بتواند داستان سازمان تان را بازگو و تعریف کند. هر بازاریاب محتوایی که قبل از موافقت با ملحق شدن به تیم تان می‌‌خواهد در مورد سازمان‌تان بداند و داستان آن را بشنود ارزش استخدام کردن را دارد.
  • برای فرهنگ سازمان‌تان یک جایگاه درست کنید. یک آگهی خشک و کسل کننده احتمالا با متقاضیان خشک و کسل کننده روبرو می‌شود. در مقابل یک آگهی خیلی زیبا و خیلی سبک نتیجه آن ممکن است کاندیدای گستاخ و سبک باشد. در نظر بگیرید که آگهی شما نشان دهنده‌ی فرهنگ سازمانی شماست، هر آنچه که هستید را نشان دهید تا همان کسی که می‌خواهید را استخدام کنید.

نکته: از “نینجا”، “شعبده‌باز”، “خفن”، “جادوگر”، “جنگجو”، “ستاره” و از این دست کلمات هیچ وقت در آگهی تان استفاده نکنید. خیلی راحت و حرفه‌ای بنویسید یک بازاریاب حرفه‌ای محتوا نیاز دارید.

قدم سوم: متقاضیان را برای مصاحبه دعوت کنید

انتخاب کاندیدا برای مصاحبه راحت‌ترین بخش از این فرآیند است. آن‌ها باید در مورد بازایابی دیجیتال و تبلیغات آگاهی داشته باشند، طرز فکر مشتریان، ارزش‌های تجزیه و تحلیل آمار و بازگشت سرمایه گذاری (ROI) را بدانند. بالاتر از همه، آن‌ها باید اندازه‌ی ارزش یک نوشته‌ی خوب را متوجه باشند و در آخر شما باید بیشتر وقت خود را به بررسی محتوای منتشر شده‌ی آن‌ها بگذرانید.

توجه داشته باشید وقتی محتوا را می‌خوانید چه حسی دارید. در نظر بگیرید محتوا چطور شما را وادار به انجام کاری می‌کند. اگر باعث می‌شود احساس کنید باید کاری کنید یا وظیفه‌ای دارید، این محتوا یک مثال خوب از کسی است که می داند چه باید بکند.

قدم چهارم: انتخاب پرسش‌هایتان

شما حتما پرسش‌های مرتبط با سازمان‌تان را مطرح می‌کنید، اما از این فرصت به سادگی نگذرید و سوال‌های مهمی در مورد مهارت‌های بالقوه‌ی بازاریاب محتوایتان مطرح کنید که عبارت اند از:

  • از چه معیارهایی در تصمیم‌گیری اینکه چه پیام‌هایی را به اشتراک بگذارید بهره می برید؟ چطور اثرگذاری را اندازه گیری می کنید؟ در پاسخ این سوال‌ها شما باید اطمینان حاصل کنید که متقاضی یک ارتباط حساب شده و فرآیند هدف-محور را دنبال می‌کند.
  • از چه کانال‌هایی این سازمان باید پیام‌های خود را ارسال کند؟ و چرا؟ پاسخ این “چرا” بخش مهمی از سوال است. پاسخ متقاضی به شما کمک می‌کند که بدانید آیا او درک درستی از تفاوت جزئیات در ایجاد محتوا و انتشار برای کانال‌های مختلف را دارد یا خیر.
  • سازمان ما چطور می تواند تعریفی از بازگشت سرمایه گذاری در بازاریابی محتوا داشته باشد؟ پاسخ مناسب، بسته به اهداف سازمان‌تان متفاوت خواهد بود، اما اگر متقاضی نمی‌تواند به وضوح در مورد جزئیات چگونگی تلاش‌ها در بازاریابی محتوایی که می تواند به شما در رسیدن به اهداف سازمان‌تان توضیح دهد، بنابراین او تصویر درستی در ذهن خود ندارد.
  • می‌توانید در مورد نحوه ایجاد یک محتوای آموزشی یا اطلاعاتی که توسط شما ایجاد می‌شود توضیح دهید؟ گوش دادن به نمایش گذاشتن توانایی توسط متقاضی همانند پیچ و مهره کردن یک محصول یا توصیف یک برنامه است.این پاسخ به شما امکان می‌دهد تا متوجه شوید که آیا متقاضی در محتوایش تجربه‌ی درگیر کردن خواننده یا مخاطب را دارد یا خیر.

نکته: در مدت مصاحبه از متقاضیان بخواهید آنچه را که در مورد برند شما می‌دانند بگویند و شما باید به جزئیاتی که آن‌ها در صحبت‌هایشان بکار می‌برند دقت کنید. آن‌ از دسته از متقاضیان که در قدم پنجم به نتیجه می‌رسند متقاضیان جدی شما هستند.

قدم پنجم: تست رقیب

بهترین کاندیدا را انتخاب کنید و به آن‌ها وظیفه‌ای دهید. یک سناریویی تهیه کنید که فرآیند درگیری با فروش یک محصول یا ابتکار عمل در معرفی آن باشد ودر آخر از آن‌ها بخواهید یک استراتژی بازاریابی محتوا تک‌صفحه‌ای بنویسند و ارائه دهند.

این یک راه عالی برای تعیین کردن کسی است که متقاضی جدی این موقعیت شغلی است. اگر کاندیدا هنوز همه‌ی مسائل را در مورد سازمان شما نمی‌دانند، یک موقعیت خوبی است که بدانید در هر سطح از جزئیات و تخصص، هر نامزد چه چیزی در این برنامه قرار داده و به شما ارائه می‌دهد.

قدم ششم : انتخاب بازاریاب جدیدتان

در این نقطه، شما احتمالا می دانید که چه بازاریاب محتوایی باید به تیم شما ملحق شود. شما با دنبال کردن این شش مرحله یا فرآیند می‌توانید هویت بازاریاب محتوای مختص به خودتان را تعریف کنید، کسی که بتواند داستان شما را بگوید و به رشد سازمان‌تان کمک کند.